Thursday, 20 May 2010

I'd like to make myself believe That planet Earth turns slowly.

People are egocentric and selfish.They disregard nothing. They think only of themselves and they are blinded. Why do I write here? For now I am just very surprised.  
After today I participated in the casting in new modeling agency Models K1 I'm waiting for pick-daddy and in front of the shopping centre was standing lady who stayed in the hands the box and collected money for children with cerebral palsy. I had waited long enough that I noticed what kind of people they are today. I do not know how many of them passed along in a while, I waited there, but I venture to say that there were certainly more than the 70th But only one of them, a young boy who looked to be college students, threw her money there. Only a single! For more than 70! People pass along different from the elderly, through managers, the young children. But only He threw it there money. :-( I think it's very sad and quite striking.


 Ľudia sú egocentrickí a sebeckí. Nevážia si nič. Myslia len na seba, nič okrem ich samých ich nezaujíma a sú zaslepení. Prečo to tu píšem? Lebo dnes ma niečo veľmi prekvapilo. 
Po tom, čo som sa dnes zúčastnila na castingu do novej modelingovej agentúry K1 Models, som čakala na odvoz-ocino a pred vchodom do nákupného centra stála pani, ktorá držala v rukách krabičku a vyberala peniaze pre deti s mozgovou obrnou. Čakala som tam dosť dlho na to, aby som si všimla, akí dnešní ľudia sú. Neviem, koľko ich tadiaľ prešlo za čas, čo som tam čakala, ale trúfam si povedať, že ich bolo určite viac ako 70.  No len jeden z nich, mladý chlapec, ktorý vyzeral, že je vysokoškolák, jej tam hodil peniaze. Len jeden jediný! Z viac ako 70! Ľudia tadiaľ prechádzali rôzni, od seniorov, cez manažérov, po malé deti. No len ON jej tam hodil peniažky. :-( Podľa mňa je to veľmi smutné a vcelku zarážajúce.  

 Love,peace and fashion Ikin´

2 comments:

 1. :)) Áno..máš pravdu .. preto sa vraví že pomáhajme,"because our life is not for us" :)

  ReplyDelete
 2. Naprosto souhlasim, mas pravdu.
  I love your blog! <3
  I would love to invite you to my makeup&accessories giveaway - you can win some really nice items :))
  Please check it out:

  http://fraupixiedust.blogspot.com/2010/05/my-first-giveaway-make-up.html

  I cannot wait to hear from you! Have a great day! :) xxx

  ReplyDelete